Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Panorama Markowicka

Witamy w najciekawszym historycznie punkcie widokowym naszego Arboretum.

Na pierwszym planie widzimy Markowice (niem. Markowitz, w latach 1936 - 1945 Markdorf) - założoną w XIII w. wieś, należącą niegdyś do uposażenia Świątobliwej Ofki. Od roku 1977 jest to dzielnica Raciborza. Dominantą panoramy jest neogotycki kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej z drugiej połowy XIX w. W Markowicach urodził się znany działacz na rzecz polskości Górnego Śląska, samorządowiec i polityk Arka Bożek. Jego pomnik stoi w Raciborzu przy ulicy Opawskiej, na wysokości parku im. Miasta Roth.

Rozległe zielone tereny na drugim planie to lasy tworzące leśno - stawowy Rezerwat Przyrody Łężczok znajdujący sie na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Gospodarkę rybacką w starorzeczu Odry zaczęto prowadzić już w XIII w., natomiast skomplikowany system sztucznych zbiorników oraz towarzyszących im śluz i grobli utworzyli już w XIV w. Cystersi z klasztoru w pobliskich Rudach. Na terenie Rezerwatu gospodarka rybacka jest prowadzona do dzisiaj, by utrzymać charakter stawów i ich stan flory i fauny.

Wzniesienia na trzecim planie należą już do Płaskowyżu Głubczyckiego. Na horyzoncie odnajdziemy dwie wieże neogotyckich kościołów. Po lewej widzimy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łubowicach. W miejscu tym już w IX w. p.n.e. istniało grodzisko  kultury łużyckiej, stanowiące jeden z największych obiektów obronnych na terenie dzisiejszej Polski. Niedaleko łubowickiego kościoła znajdują się ruiny pałacu należącego do rodziny wybitnego poety epoki romantyzmu, piewcy piękna przyrody i ziemi śląskiej, Josepha von Eichendorffa. Na prawo od łubowickiej świątyni dostrzeżemy białą wieżę kościoła pw. św. Jerzego w Sławikowie. Ważnym zabytkiem jaki odnajdziemy w tej miejscowości są ruiny potężnego eklektycznego pałacu z XIX w., wraz z przyległą oranżerią, mauzoleum i spichlerzem. Obydwie ruiny (w Łubowicach i Sławikowie) są udostępnione do zwiedzania dla turystów.