Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Platforma widokowa

Platforma widokowa w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstała w 2018 roku w ramach projektu unijnego "Szlakiem wież i platform Euroregionu SIlesia. Etap I". Znajduje się przy głównej trasie spacerowej, na skarpie nad Zaczarowanym Ogrodem. Do platformy można dojść od strony parkingu przy ul. Markowickiej pokonując odległość  około 800 metrów w  leśnej scenerii. Po drodze mijamy Edukacyjną Ścieżkę Przyrodniczą „Zielona Klasa” oraz mini-zoo. Drugie dojście znajduje się po przeciwnej stronie Arboretum przy stawach wędkarskich, za przejazdem kolejowym. 

Z poziomu platformy pięknie prezentuje się żywopłotowy labirynt. Patrząc z góry dostrzegamy jego charakterystyczną formę kwiatu o pięciu płatkach. Każda pora roku ma tu swój niepowtarzalny urok. Wiosną ogród ozdabiają magnolie, wiśnie, różaneczniki. Latem kwitną róże i liliowce. Jesień mieni się różnorodnymi jesiennymi barwami. Zimozielone żywotniki atrakcyjne są także zimą. Kolekcje roślin polskich i zbiorowisk łąkowych mają dodatkowo wartość edukacyjną. 

Stalowa konstrukcja platformy o wymiarach 13,5 m x 6m spoczywa na fundamencie żelbetowym. Podłogę stanowią drewniane deski. Bezpieczeństwo zapewnienia balustrada stalowa.

Na konstrukcji zamontowano suchy stempel turystyczny – logo projektu "Szlakiem wież i platform Euroregionu Silesia. Etap I"  do samodzielnego wykonania odbitki za pomocą ołówka i kartki. Dodatkowo turyści mogą otrzymać tradycyjną pieczęć z logo projektu w siedzibie Arboretum.